Szukaj Pokaż menu

Piękno opuszczonych miejsc IV - nawiedzona wyspa niedaleko Wenecji

68 398  
432   35  
Rozlatujące się, zardzewiałe, pokryte mchem, a mimo wszystko sprawiające wrażenie magicznych. Porzucone i zapomniane miejsca potrafią budować niesamowity klimat.

#1. Lokomotywa na arabskiej pustyni, leżąca tam od prawie 100 lat - wpadła w zasadzkę słynnego "Lawrence'a z Arabii"

Rzecz kultowa: klocki Lego

142 964  
1510   60  
Dawno temu, w czasach kiedy marzeniem każdego małolata było zeswatanie własnej matki z właścicielem sklepu Pewex, a szczyt lansu stanowił pistolet na kapiszony, pewna firma zaatakowała zapyziały peerelowski rynek produktem, który z miejsca stał się powodem westchnień zarówno podstawówkowej dzieciarni jak i jej szanujących się ojców.

Firma Lego powstała w zakładzie Ole Kirka Christiansena w 1932 roku. Pierwszymi produktami były drewniane zabawki

W 1940 roku Ole zajął się tworzeniem zabawek z plastiku, a dziewięć lat później powstały pierwsze „automatycznie łączące się” klocki.


Lego to gra słów. Leg godt oznacza, w wolnym tłumaczeniu „baw się dobrze”.

7 interesujących faktów o Mongolii

53 498  
271   23  
Co prawda więcej Mongołów mieszka w Chinach niż w Mongolii, ale to i tak ciekawy i bardzo nietypowy, przynajmniej z naszego europejskiego punktu widzenia kraj.

#1.

Mongolia to wielki kraj, w którym w wielu miejscach nie sposób spotkać żywego ducha. Poza miastami, nie ma co liczyć tu na prąd z sieci. Dlatego w Mongolii tak bardzo upowszechniły się panele solarne - szacuje się, że już 70% mongolskich nomadów korzysta z energii słonecznej. Sprzyjają temu warunki, takie jak 250 dni słonecznych w ciągu roku.

#2.


Osoby udające się w świat, by poznawać zróżnicowane kuchnie różnych regionów, mogą z czystym sumieniem ominąć Mongolię. Pod względem kuchni różnorodności praktycznie nie ma, a wszystkie tradycyjne posiłki sprowadzają się do podawania baraniny. Z baraniną i do baraniny.

#3.


Mongolia, największy na świecie kraj pozbawiony dostępu do morza, ma swoją własną marynarkę wojenną. Składa się ona z siedmiu żeglarzy, spośród których aż jeden potrafi nawet pływać. Cóż, nie sposób oprzeć się wrażeniu, że to akurat przykład idealnego dopasowania możliwości do potrzeb.

#4.


90% samochodów poruszających się po drogach Mongolii to samochody kupione z (co najmniej) drugiej ręki. Nowych aut jest tu niewielki odsetek, a te używane sprowadzane są z różnych stron świata bez zwracania uwagi na takie detale jak np. strona, po której umieszczono kierownicę. Mimo że w Mongolii obowiązuje ruch prawostronny, samochodów z kierownicą po prawej stronie jest tu tyle samo co tych z kierownicą po słusznej, lewej.

#5.


Mongołom udało się przefermentować mleko. Tak powstał kumys - lekki alkoholowy napój musujący uwielbiany przez koczownicze ludy Azji. Tylko w ostateczności przyrządza się go z mleka krowiego. Mongołowie znacznie chętniej stosują... mleko klaczy, jaka czy wielbłąda. A to już ujmuje nieco poetyckości całemu procesowi.

#6.


Europejczyk poczęstowany w Mongolii herbatą może przeżyć trudne chwile, bo mongolski sposób parzenia jest, jak na nasze warunki, dość osobliwy. Liście herbaty gotuje się w mleku, a do tego zestawu dodaje w zależności od pory roku sól, kawałki słoniny, łoju lub masła. Co najgorsze, podanie gościowi takiej herbaty uchodzi w Mongolii za dowód szacunku.

#7.


Jurty, okrągłe namioty, to chyba pierwsza rzecz, jaka kojarzy się z Mongolią. Nieprzypadkowo. Choć zwykle utożsamiane z bezkresnymi stepami i zapomnianymi przez Boga i ludzi pustkowiami, są w Mongolii znacznie powszechniejsze. Można je spotkać nawet w największych miastach, gdzie na nikim nie robią większego wrażenia.

Źródła:
1, 2, 3
271
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Rzecz kultowa: klocki Lego
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Ludzie, którzy mieli niesamowitego farta
Przejdź do artykułu 7 zwariowanych ciekawostek z odległego Kazachstanu
Przejdź do artykułu Idioci są wśród nas VIII - edycja facebookowa
Przejdź do artykułu 7 nietuszowanych ciekawostek o kosmetykach
Przejdź do artykułu Liczniki i kokpity w samochodach, które wyprzedziły swoje czasy
Przejdź do artykułu Dach świata pokryty g*wnem, czyli ciemna strona turystyki
Przejdź do artykułu 7 oszustów i przekręty tak zwariowane, że aż trudno w nie uwierzyć!
Przejdź do artykułu Ścieżka śmierci
Przejdź do artykułu Dlaczego nigdy nie odkryjemy wszystkich sekretów wojowników ninja

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą