Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

10 ciekawych faktów na temat Zanzibaru

85 619  
308   29  
Krystalicznie czysta, turkusowa woda, biały piasek na ciągnących się w nieskończoność nieskazitelnych plażach i miejsce urodzenia Freddiego Mercury’ego - ot, Zanzibar na pierwszy rzut oka.

#1.


Zacznijmy od tego, że z technicznego punktu widzenia Zanzibar wcale nie jest wyspą - tylko archipelagiem, na który składają się dwie większe (Unguja i Pemba) oraz wiele pomniejszych. Pierwsza z dużych wysp nazywana jest również Zanzibarem, podobnie zresztą jak największe znajdujące się na niej miasto.

#2.W tłumaczeniu z arabskiego Zanzibar oznacza „wybrzeże czarnych ludzi”. W przeszłości wyspa była bardzo istotnym miejscem na szlakach handlowych. Uznawano ją również za „wrota” do wschodniej Afryki. Na Zanzibarze wymieniano się wszystkimi możliwymi towarami, począwszy od przypraw, na niewolnikach kończąc.

#3.Przyprawy stały się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Zanzibaru. Ze względu na liczne w tym miejscu uprawy, Zanzibar utarło się określać mianem Wyspy Przypraw. Wśród wielu uprawianych tu rodzajów wyróżnić można goździki, gałkę muszkatołową, cynamon oraz pieprz.

#4.Wybierając się na Zanzibar, zegarek można spokojnie zostawić w domu. Urlop i tak zdąży się skończyć, zanim człowiek przyzwyczai się do miejscowego sposobu mierzenia czasu. Niezależnie od oficjalnych stref czasowych, dla ludzi na Zanzibarze doba zaczyna się wtedy, kiedy wstaje słońce - czyli około 6 rano czasu-nam-znanego, która staje się północą czasu lokalnego. Po upływie godziny od świtu na zegarkach na zachodzie byłaby siódma. W myśl zanzibarskiej logiki - jest pierwsza.

#5.Być może najciekawszą częścią miasta Zanzibar jest jego nieduży, najstarszy obszar nazywany Stone Town. Łączą się tu wpływy różnych kultur - arabskiej, europejskiej, indyjskiej oraz oczywiście afrykańskiej - a uliczki zbyt wąskie, by mogły nimi przecisnąć się samochody, zachęcają do spaceru. Stone Town zostało wpisane na listę UNESCO.

#6.Właśnie w Stone Town znajduje się szpital miejski, w którym na świat w 1946 roku przyszedł niejaki Farrokh Bulsara. Na Zanzibarze żył tylko przez kilka lat, by jeszcze w bardzo młodym wieku zostać wysłanym do szkoły w Panchgani, 200 km od Bombaju. To właśnie tam zaczęto mówić na niego Freddie. Później znany jako frontman zespołu Queen, Mercury wrócił jeszcze na Zanzibar w 1963 roku, ale ze względu na trwającą wówczas wojnę domową spędził tu zaledwie rok.

#7.Wojna, jaka miała miejsce w 1896 roku, uchodzi za najkrótszy międzynarodowy konflikt zbrojny w historii. Zajął… dokładnie 38 minut i choć rozegrał się pomiędzy Zanzibarem a Brytyjczykami, to musieli w nim macać palce Niemcy. Po śmierci sułtana Zanzibaru jego miejsce zajął nie prawowity następca tronu, a - w wyniku przewrotu - wspierany przez Niemców Chalid ibn Barghasz.

Rozwój sytuacji nie przypadł do gustu Brytyjczykom, którzy postawili nowemu władcy ultimatum. Ten z kuszącej propozycji („wypi***alasz po dobroci, sir?”) nie skorzystał, w związku z czym rozpoczęto desant. Po dokładnie 38 minutach i 500 ofiarach od pierwszego ostrzału samozwańczy władca Zanzibaru zbiegł do niemieckiej ambasady.

#8.Zanzibar był pierwszym miejscem Afryki Subsaharyjskiej, w którym pojawiła się kolorowa telewizja. Było to w 1974 roku. Co ciekawe, w reszcie Tanzanii - której Zanzibar jest oficjalnie częścią - kolorowa telewizja pojawiła się dopiero dwie dekady później, w 1994. Głównym jej przeciwnikiem był prezydent kraju, Julius Nyerere.

#9.Rozbieżności pomiędzy kontynentalną Tanzanią a Zanzibarem w dalszym ciągu są spore. Półautonomiczny region rządzi się własnymi prawami. Ma własnych przywódców, własny rząd, a jego mieszkańcy nie poczuwają się do bycia Tanzańczykami. Sama Tanzania jest mocno zróżnicowana pod względem religijnym, podczas gdy na Zanzibarze - po latach królującego tu Sułtanatu Omanu - dominują muzułmanie.

#10.Zagrożonym gatunkiem występującym jedynie na Ungujy jest gereza trójbarwna. Naukowcy podejrzewają, że małpy te zostały uwięzione na wyspie w wyniku podnoszenia się poziomu wód pod koniec plejstocenu. Dzisiaj jest ich już bardzo niewiele. Co gorsza, pomimo wzmożonych wysiłków dążących do ochrony gerezy trójbarwnej, jej populacja sukcesywnie maleje.

Źródła: 1, 2, 3, 4

Oglądany: 85619x | Komentarzy: 29 | Okejek: 308 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało